CP00225R600KB143
Mfr.Part #
CP00225R600KB143
Description
RES 5.6 OHM 22W 10% AXIAL
Lead Diameter :
0.914 mm
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
22W
Resistance :
5.6Ohm
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Bulk
Power Rating :
22W
Construction :
RECTANGULAR
Published :
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
2.500Lx0.625W 63.50mmx15.88mm
Height :
15.87mm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
9 Weeks
Series :
CP
Pbfree Code :
No
Datasheets
CP00225R600KB143
Vishay / Dale CP00225R600KB143
Through Hole FIXED RESISTOR, 5.6Ohm, Wirewound,