CP002250R00JB14
Mfr.Part #
CP002250R00JB14
Description
RES 50 OHM 22W 5% AXIAL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Pbfree Code :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
50Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e0
Max Power Dissipation :
22W
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Height :
12.7mm
Size / Dimension :
2.500Lx0.625W 63.50mmx15.88mm
Package / Case :
Axial
Factory Lead Time :
9 Weeks
Tolerance :
±5%
Power Rating :
22W
Number of Terminations :
2
Published :
Flame Proof, Safety
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Composition :
Wirewound
Mount :
Through Hole
Datasheets
CP002250R00JB14
Vishay / Dale CP002250R00JB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 50Ohm, Wirewound,