CP002215R00KB143
Mfr.Part #
CP002215R00KB143
Description
RES 15 OHM 22W 10% AXIAL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
22W
Package / Case :
Axial
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
0.914 mm
Pbfree Code :
No
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Resistance :
15Ohm
Construction :
RECTANGULAR
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Size / Dimension :
2.500Lx0.625W 63.50mmx15.88mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
22W
Composition :
Wirewound
Height :
15.87mm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Tolerance :
±10%
Datasheets
CP002215R00KB143
Vishay / Dale CP002215R00KB143
Through Hole FIXED RESISTOR, 15Ohm, Wirewound,