CP00203R000JB313
Mfr.Part #
CP00203R000JB313
Description
RES 3 OHM 20W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Height :
15.87mm
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
20W
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Lead, Tin
Feature :
Flame Proof, Safety
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Resistance :
3Ohm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
9 Weeks
Lead Diameter :
0.914 mm
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
2.500Lx0.625W 63.50mmx15.88mm
Tolerance :
±5%
Power Rating :
20W
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Datasheets
CP00203R000JB313
Vishay / Dale CP00203R000JB313
Through Hole FIXED RESISTOR, 3Ohm, Wirewound,