CP00202R700JE14
Mfr.Part #
CP00202R700JE14
Description
RES 2.7 OHM 20W 5% AXIAL
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
2.500Lx0.625W 63.50mmx15.88mm
Wirewound
Published :
Lead Diameter :
0.914 mm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Axial
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Feature :
Flame Proof, Safety
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
20W
Resistance :
2.7Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Datasheets
CP00202R700JE14
Vishay / Dale CP00202R700JE14
FIXED RESISTOR, 2.7Ohm, Wirewound,