CP002020R00JE66
Mfr.Part #
CP002020R00JE66
Description
RES 20 OHM 20W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
yes
Bulk
Additional Feature :
Flameproof
Lead Length :
35mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Wirewound
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistance :
20Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
0.8 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
20W
Size / Dimension :
2.500Lx0.625W 63.50mmx15.88mm
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Datasheets
CP002020R00JE66
Vishay / Dale CP002020R00JE66
FIXED RESISTOR, 20Ohm, Wirewound,