CP00201K200KE66
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CP00201K200KE66
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.2K OHM 20W 10% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Metal Oxide Film
Max Operating Temperature :
225°C
Resistance :
1.2kOhms
Series :
CP
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Max Power Dissipation :
20W
Width :
15.875mm
Operating Temperature :
-65°C~225°C
Size / Dimension :
2.500Lx0.625W 63.50mmx15.88mm
Supplier Device Package :
Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Length :
63.5mm
Packaging :
Bulk
Feature :
Flame Proof, Safety
Tolerance :
±10%
Power (Watts) :
20W
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
CP00201K200KE66
Vishay / Dale CP00201K200KE66
1.2kOhms, 20W, Metal Oxide Film,