CP002012K00KE66
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CP002012K00KE66
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 12K OHM 20W 10% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Width :
15.875mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
20W
Size / Dimension :
2.500Lx0.625W 63.50mmx15.88mm
Max Operating Temperature :
225°C
Series :
CP
Resistance :
12kOhms
Supplier Device Package :
Axial
Operating Temperature :
-65°C~225°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Bulk
Length :
63.5mm
Feature :
Flame Proof, Safety
Package / Case :
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Composition :
Metal Oxide Film
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Max Power Dissipation :
20W
Datasheets
CP002012K00KE66
Vishay / Dale CP002012K00KE66
12kOhms, 20W, Metal Oxide Film,