CP00156R800KB143
Mfr.Part #
CP00156R800KB143
Description
RES 6.8 OHM 15W 10% AXIAL
Through Hole Resistors
Height :
15.87mm
Max Power Dissipation :
15W
Size / Dimension :
1.890Lx0.492W 48.00mmx12.50mm
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Mount :
Through Hole
Composition :
Wirewound
Published :
Feature :
Flame Proof, Safety
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Diameter :
0.914 mm
Power Rating :
15W
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Resistance :
6.8Ohm