CP00153R300JE14
Mfr.Part #
CP00153R300JE14
Description
RES 3.3 OHM 15W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
15W
Lead Diameter :
0.914 mm
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
No
Resistance :
3.3Ohm
Bulk
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
CP
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Size / Dimension :
1.890Lx0.492W 48.00mmx12.50mm
Composition :
Wirewound
Published :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Datasheets
CP00153R300JE14
Vishay / Dale CP00153R300JE14
FIXED RESISTOR, 3.3Ohm, Wirewound,