CP0010R5000JE14
Mfr.Part #
CP0010R5000JE14
Description
RES 0.5 OHM 10W 5% AXIAL
Resistance :
500mOhms
Number of Terminations :
2
Lead Length :
38.1mm
Tolerance :
±5%
Published :
Width :
9.525mm
Power (Watts) :
10W
Axial
Lead Free :
Lead Free
Height :
9.525mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Max Power Dissipation :
10W
Packaging :
Bulk
Power Rating :
10W
Factory Lead Time :
9 Weeks
Series :
CP
Length :
47.625mm
Size / Dimension :
1.890Lx0.394W 48.00mmx10.00mm
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±600ppm/°C
Datasheets
CP0010R5000JE14
Vishay / Dale CP0010R5000JE14
500mOhms, 10W, Wirewound,