CP001068R00KE66
Mfr.Part #
CP001068R00KE66
Description
RES 68 OHM 10W 10% AXIAL
Size / Dimension :
1.890Lx0.394W 48.00mmx10.00mm
Axial
Surface Mount :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Diameter :
0.8 mm
Additional Feature :
Flameproof
Construction :
RECTANGULAR
Lead Length :
35mm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistance :
68Ohm
Max Power Dissipation :
10W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Datasheets
CP001068R00KE66
Vishay / Dale CP001068R00KE66
FIXED RESISTOR, 68Ohm, Wirewound,