CP00105R100JE14
Mfr.Part #
CP00105R100JE14
Description
RES 5.1 OHM 10W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Composition :
Wirewound
Tolerance :
±5%
Power Rating :
10W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
No
Series :
CP
Published :
ECCN Code :
EAR99
Height :
9.525mm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
10W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
5.1Ohm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Lead Length :
38.1mm
Lead Diameter :
0.914 mm
Bulk
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-65°C~275°C