CP00103R000JB143
Mfr.Part #
CP00103R000JB143
Description
RES 3 OHM 10W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Size / Dimension :
1.890Lx0.394W 48.00mmx10.00mm
Max Power Dissipation :
10W
Lead Diameter :
0.914 mm
Published :
Pbfree Code :
No
Resistance :
3Ohm
2
Height :
11.91mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
9 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Composition :
Wirewound
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Feature :
Flame Proof, Safety
Power Rating :
10W