CP0010250R0JB14
Mfr.Part #
CP0010250R0JB14
Description
RES 250 OHM 10W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±5%
Height :
8.73mm
Pbfree Code :
No
Resistance :
250Ohm
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Factory Lead Time :
9 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Lead, Tin
Package / Case :
Axial
Power Rating :
10W
Size / Dimension :
1.890Lx0.394W 48.00mmx10.00mm
Composition :
Wirewound
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Max Power Dissipation :
10W
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Datasheets
CP0010250R0JB14
Vishay / Dale CP0010250R0JB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 250Ohm, Wirewound,