CP0010240R0JE14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CP0010240R0JE14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RESISTOR AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Operating Temperature :
-65°C ~ 275°C
Supplier Device Package :
Axial
Composition :
Wirewound
Package / Case :
Features :
Flame Proof, Safety
Series :
CP
Resistance :
240 Ohms
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
10W
Package :
Bulk
Failure Rate :
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Product Status :
Obsolete
Height - Seated (Max) :
Size / Dimension :
0.375 x 0.344 Rectangular x 1.875 L (9.52mm x 8.73mm x 47.62mm)
Datasheets
CP0010240R0JE14
240 Ohms, 10W, Wirewound,