CP00101R200KE663
Mfr.Part #
CP00101R200KE663
Description
RES 1.2 OHM 10W 10% AXIAL
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
1.2Ohm
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Surface Mount :
No
Package / Case :
Axial
Lead Length :
35mm
Composition :
Wirewound
Published :
Max Power Dissipation :
10W
Size / Dimension :
1.890Lx0.394W 48.00mmx10.00mm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
0.8 mm
Additional Feature :
Flameproof
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Series :
CP
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
CP00101R200KE663
Vishay / Dale CP00101R200KE663
FIXED RESISTOR, 1.2Ohm, Wirewound,