CP00101K500JB143
Mfr.Part #
CP00101K500JB143
Description
RES 1.5K OHM 10W 5% AXIAL
Size / Dimension :
1.890Lx0.394W 48.00mmx10.00mm
Pbfree Code :
No
Mount :
Through Hole
Resistance :
1.5kOhm
Published :
Max Power Dissipation :
10W
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Flame Proof, Safety
Composition :
Wirewound
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
Axial
Lead Diameter :
0.914 mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
9 Weeks
Tolerance :
±5%
Height :
11.91mm