CP001010K00KE143
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CP001010K00KE143
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10K OHM 10W 10% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
0.914 mm
Power Rating :
10W
Package / Case :
Axial
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
10W
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Wirewound
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±10%
Series :
CP
Size / Dimension :
1.890Lx0.394W 48.00mmx10.00mm
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
9 Weeks
Pbfree Code :
yes
Contact Plating :
Tin
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
10kOhm
Feature :
Flame Proof, Safety
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Height :
11.91mm
Datasheets
CP001010K00KE143
Vishay / Dale CP001010K00KE143
Through Hole FIXED RESISTOR, 10kOhm, Wirewound,