CP00072R700JB14
Mfr.Part #
CP00072R700JB14
Description
RES 2.7 OHM 7W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Resistance :
2.7Ohm
Height :
8.73mm
Size / Dimension :
1.378Lx0.394W 35.00mmx10.00mm
Max Power Dissipation :
7W
Tolerance :
±5%
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
7W
Factory Lead Time :
9 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Series :
CP
Lead Diameter :
0.914 mm
Power Rating :
7W
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Datasheets
CP00072R700JB14
Vishay / Dale CP00072R700JB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 2.7Ohm, Wirewound,