CP0005R8000KB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CP0005R8000KB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.8 OHM 5W 10% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Feature :
Flame Proof, Safety
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
5W
Published :
Resistance :
800mOhm
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±600ppm/°C
Power Rating :
5W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.875Lx0.375W 22.22mmx9.52mm
Series :
CP
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±10%
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Height :
8.73mm
Composition :
Wirewound
Factory Lead Time :
9 Weeks
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Package / Case :
Axial
Datasheets
CP0005R8000KB14
Vishay / Dale CP0005R8000KB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 800mOhm, Wirewound,