CP0005R6800KE66
Mfr.Part #
CP0005R6800KE66
Description
RES 0.68 OHM 5W 10% AXIAL
Through Hole Resistors
Lead Diameter :
0.8 mm
CP
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
No
Size Code :
Additional Feature :
Flameproof
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Max Power Dissipation :
5W
Lead Length :
35mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Resistance :
680mOhm
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.875Lx0.375W 22.22mmx9.52mm
Tolerance :
±10%
Composition :
Wirewound
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
CP0005R6800KE66
Vishay / Dale CP0005R6800KE66
FIXED RESISTOR, 680mOhm, Wirewound,