CP0005R3300KE66
Mfr.Part #
CP0005R3300KE66
Description
RES 0.33 OHM 5W 10% AXIAL
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Size Code :
Max Power Dissipation :
5W
Resistance :
330mOhm
Surface Mount :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.875Lx0.375W 22.22mmx9.52mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Composition :
Wirewound
Lead Diameter :
0.8 mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Published :
Construction :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Lead Length :
35mm
Additional Feature :
Flameproof
Operating Temperature :
-65°C~275°C
CP
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CP0005R3300KE66
Vishay / Dale CP0005R3300KE66
FIXED RESISTOR, 330mOhm, Wirewound,