CP00058R000KB14
Mfr.Part #
CP00058R000KB14
Description
RES 8 OHM 5W 10% AXIAL
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Flame Proof, Safety
Factory Lead Time :
9 Weeks
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
No
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Size / Dimension :
0.875Lx0.375W 22.22mmx9.52mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
8Ohm
Height :
8.73mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Composition :
Wirewound
1 (Unlimited)
Power Rating :
5W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Max Power Dissipation :
5W
Mount :
Through Hole
Datasheets
CP00058R000KB14
Vishay / Dale CP00058R000KB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 8Ohm, Wirewound,