CP00055R600KE14
Mfr.Part #
CP00055R600KE14
Description
RES 5.6 OHM 5W 10% AXIAL
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Axial
Rated Power Dissipation (P) :
5W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
9 Weeks
Lead Diameter :
0.914 mm
Height :
8.73mm
Packaging :
Bulk
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Wirewound
Resistance :
5.6Ohm
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
5W
Size / Dimension :
0.875Lx0.375W 22.22mmx9.52mm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
5W
Published :
Lead Length :
38.1mm
Contact Plating :
Tin
Pbfree Code :
yes
Datasheets
CP00055R600KE14
Vishay / Dale CP00055R600KE14
Through Hole FIXED RESISTOR, 5.6Ohm, Wirewound,