CP00055R600JB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CP00055R600JB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 5.6 OHM 5W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Length :
38.1mm
Series :
CP
Voltage - Rated DC :
5.29V
Tolerance :
±5%
Lead Free :
Contains Lead
Size / Dimension :
0.875Lx0.375W 22.22mmx9.52mm
Rated Power Dissipation (P) :
5W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Axial
Lead Diameter :
0.914 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
9 Weeks
Power Rating :
5W
Height :
8.73mm
Resistance :
5.6Ohm
Composition :
Wirewound
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Mount :
Through Hole
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
No
Max Power Dissipation :
5W
Datasheets
CP00055R600JB14
Vishay / Dale CP00055R600JB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 5.6Ohm, Wirewound,