CP00055K600JB14101
Mfr.Part #
CP00055K600JB14101
Description
RES 5.6K OHM 5W 5% AXIAL
Composition :
Metal Oxide Film
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-65°C~225°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Max Power Dissipation :
5W
Pbfree Code :
No
1 (Unlimited)
Height :
8.73mm
Series :
CP
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Bulk
Power Rating :
5W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Flame Proof, Safety
ECCN Code :
EAR99
Published :
Resistance :
5.6kOhm
Mount :
Through Hole
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Size / Dimension :
0.875Lx0.375W 22.22mmx9.52mm
Tolerance :
±5%
Vishay / Dale CP00055K600JB14101
Through Hole FIXED RESISTOR, 5.6kOhm, Metal Oxide Film,