CP00054R700JB31
Mfr.Part #
CP00054R700JB31
Description
RES 4.7 OHM 5W 5% AXIAL
Max Power Dissipation :
5W
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Series :
CP
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Axial
Contact Plating :
Lead, Tin
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Height :
8.73mm
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Mount :
Through Hole
Resistance :
4.7ohm
Composition :
Wirewound
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.875Lx0.375W 22.22mmx9.52mm
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
9 Weeks
Power Rating :
5W
Lead Diameter :
0.914 mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Pbfree Code :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
CP00054R700JB31
Vishay / Dale CP00054R700JB31
Through Hole FIXED RESISTOR, 4.7Ohm, Wirewound,