CP000531R00JB14
Mfr.Part #
CP000531R00JB14
Description
RES 31 OHM 5W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Pbfree Code :
No
Resistance :
31Ohm
Series :
CP
Height :
8.73mm
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Published :
Power Rating :
5W
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Wirewound
Factory Lead Time :
9 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.875Lx0.375W 22.22mmx9.52mm
Max Power Dissipation :
5W
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
CP000531R00JB14
Vishay / Dale CP000531R00JB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 31Ohm, Wirewound,