CP00052R200KE663
Mfr.Part #
CP00052R200KE663
Description
RES 2.2 OHM 5W 10% AXIAL
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
2
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Contact Plating :
Tin
Published :
Packaging :
Bulk
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.875Lx0.375W 22.22mmx9.52mm
Surface Mount :
No
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Feature :
Flame Proof, Safety
Size Code :
Composition :
Wirewound
Lead Diameter :
0.8 mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Power Dissipation :
5W
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Lead Length :
35mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Pbfree Code :
yes
Resistance :
2.2Ohm
Additional Feature :
Flameproof
Datasheets
CP00052R200KE663
Vishay / Dale CP00052R200KE663
FIXED RESISTOR, 2.2Ohm, Wirewound,