CP0005240R0JB14
Mfr.Part #
CP0005240R0JB14
Description
RES 240 OHM 5W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
No
Max Power Dissipation :
5W
Lead Diameter :
914 μm
Size / Dimension :
0.875Lx0.375W 22.22mmx9.52mm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Series :
CP
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Height :
8.73mm
Composition :
Metal Oxide Film
Factory Lead Time :
9 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Bulk
Size Code :
Tolerance :
±5%
Power Rating :
5W
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-65°C~225°C
Package / Case :
Axial
Published :
Mount :
Through Hole
Resistance :
240Ohm
Lead Length :
25.4mm
Lead Free :
Contains Lead
Construction :
Fireproof
Contact Plating :
Lead, Tin
Voltage - Rated DC :
34.6V