CP000520K00KE66
Mfr.Part #
CP000520K00KE66
Description
RES 20K OHM 5W 10% AXIAL
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
5W
Supplier Device Package :
Axial
Max Power Dissipation :
5W
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Length :
22.225mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.875Lx0.375W 22.22mmx9.52mm
Operating Temperature :
-65°C~225°C
Composition :
Metal Oxide Film
Packaging :
Bulk
Width :
9.525mm
Resistance :
20kOhms
1 (Unlimited)
Published :
Max Operating Temperature :
225°C
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±10%
Datasheets
CP000520K00KE66
Vishay / Dale CP000520K00KE66
20kOhms, 5W, Metal Oxide Film,