CP00051R500JB14
Mfr.Part #
CP00051R500JB14
Description
RES 1.5 OHM 5W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
No
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Max Power Dissipation :
5W
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.875Lx0.375W 22.22mmx9.52mm
Lead Diameter :
0.914 mm
Composition :
Wirewound
Resistance :
1.5Ohm
Contact Plating :
Lead, Tin
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated DC :
2.74V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Height :
8.73mm
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
9 Weeks
1 (Unlimited)
Power Rating :
5W
Datasheets
CP00051R500JB14
Vishay / Dale CP00051R500JB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.5Ohm, Wirewound,