CP00051R200JE663
Mfr.Part #
CP00051R200JE663
Description
RES 1.2 OHM 5W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
yes
Composition :
Wirewound
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Size Code :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Resistance :
1.2Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.875Lx0.375W 22.22mmx9.52mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
5W
Flame Proof, Safety
Lead Diameter :
0.8 mm
Lead Length :
35mm
Operating Temperature :
-65°C~275°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Additional Feature :
Flameproof
Construction :
RECTANGULAR
Bulk
Surface Mount :
No
Datasheets
CP00051R200JE663
Vishay / Dale CP00051R200JE663
FIXED RESISTOR, 1.2Ohm, Wirewound,