CP000518K00KB14101
Mfr.Part #
CP000518K00KB14101
Description
RES 18K OHM 5W 10% AXIAL
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.875Lx0.375W 22.22mmx9.52mm
Power Rating :
5W
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Radiation Hardening :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
5W
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
CP
Published :
Composition :
Metal Oxide Film
Contact Plating :
Lead, Tin
Pbfree Code :
No
Resistance :
18kOhm
Operating Temperature :
-65°C~225°C
Package / Case :
Axial
Terminal Shape :
Wire
Height :
8.73mm
Tolerance :
±10%
Vishay / Dale CP000518K00KB14101
Through Hole FIXED RESISTOR, 18kOhm, Metal Oxide Film,