CP0005180R0JE31
Mfr.Part #
CP0005180R0JE31
Description
RES 180 OHM 5W 5% AXIAL
Temperature Coefficient :
300 ppm/°C
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Flame Proof, Safety
Size Code :
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Number of Terminations :
2
Lead Length :
38.1mm
Series :
CP
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Resistance :
180Ohm
Rated Temperature :
40°C
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
5W
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
Wire
Lead Diameter :
0.914 mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.875Lx0.375W 22.22mmx9.52mm
Construction :
Fireproof
Datasheets
CP0005180R0JE31
Vishay / Dale CP0005180R0JE31
FIXED RESISTOR, 180Ohm,