CP0005180R0JE1485
Mfr.Part #
CP0005180R0JE1485
Description
RES 180 OHM 5W 5% AXIAL
Max Power Dissipation :
5W
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Radiation Hardening :
Power Rating :
5W
Height :
8.73mm
Published :
Resistance :
180Ohm
Feature :
Flame Proof, Safety
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.875Lx0.375W 22.22mmx9.52mm
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Lead Diameter :
0.914 mm
Series :
CP
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Composition :
Wirewound
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±5%
Contact Plating :
Tin
Datasheets
CP0005180R0JE1485
Vishay / Dale CP0005180R0JE1485
Through Hole FIXED RESISTOR, 180Ohm, Wirewound,