CP000515R00JE663
Mfr.Part #
CP000515R00JE663
Description
RES 15 OHM 5W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Size Code :
Resistance :
15Ohm
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Package / Case :
Axial
Additional Feature :
Flameproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
0.8 mm
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.875Lx0.375W 22.22mmx9.52mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Composition :
Wirewound
Lead Length :
35mm
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Power Dissipation :
5W
Series :
CP
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Datasheets
CP000515R00JE663
Vishay / Dale CP000515R00JE663
FIXED RESISTOR, 15Ohm, Wirewound,