CP000515R00JE143
Mfr.Part #
CP000515R00JE143
Description
RES 15 OHM 5W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Construction :
RECTANGULAR
Height :
10.32mm
Published :
Contact Plating :
Tin
Resistance :
15Ohm
Composition :
Wirewound
Power Rating :
5W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~275°C
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Size / Dimension :
0.875Lx0.375W 22.22mmx9.52mm
Max Power Dissipation :
5W
Tolerance :
±5%
Lead Diameter :
0.914 mm
Datasheets
CP000515R00JE143
Vishay / Dale CP000515R00JE143
Through Hole FIXED RESISTOR, 15Ohm, Wirewound,