CP000510K00JB14
Mfr.Part #
CP000510K00JB14
Description
RES 10K OHM 5W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Series :
CP
Lead Length :
25.4mm
Operating Temperature :
-65°C~225°C
ECCN Code :
EAR99
Height :
8.73mm
Axial
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
5W
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
7.07V
Factory Lead Time :
9 Weeks
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
0.813 mm
Composition :
Metal Oxide Film
Military Standard :
Not
Depth :
9.52mm
Max Power Dissipation :
5W
Size / Dimension :
0.875Lx0.375W 22.22mmx9.52mm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Resistance :
10kOhm
Feature :
Flame Proof, Safety
Construction :
RECTANGULAR
Lead Free :
Contains Lead
Published :
Datasheets
CP000510K00JB14
Vishay / Dale CP000510K00JB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 10kOhm, Metal Oxide Film,