CP00036R800KB143
Mfr.Part #
CP00036R800KB143
Description
RES 6.8 OHM 3W 10% AXIAL
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Axial
Lead Diameter :
0.914 mm
Lead Length :
38.1mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Resistance :
6.8Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
3W
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
3W
Size / Dimension :
0.875Lx0.313W 22.22mmx7.94mm
Composition :
Wirewound
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Published :
Height :
9.52mm
Datasheets
CP00036R800KB143
Vishay / Dale CP00036R800KB143
Through Hole FIXED RESISTOR, 6.8Ohm, Wirewound,