CP0002R2700JE66
Mfr.Part #
CP0002R2700JE66
Description
RES 0.27 OHM 2W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
0.65 mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
270mOhm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.687Lx0.250W 17.46mmx6.35mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
No
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Construction :
RECTANGULAR
Composition :
Wirewound
Max Power Dissipation :
2W