CP0002R1000KB14
Mfr.Part #
CP0002R1000KB14
Description
RES 0.1 OHM 2W 10% AXIAL
Through Hole Resistors
Height :
6.35mm
Lead Diameter :
0.813 mm
Resistance :
100MOhm
Tolerance :
±10%
Max Power Dissipation :
2W
Contact Plating :
Lead, Tin
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Pbfree Code :
No
Composition :
Wirewound
Factory Lead Time :
9 Weeks
Power Rating :
2W
Size / Dimension :
0.687Lx0.250W 17.46mmx6.35mm
Temperature Coefficient :
±600ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Feature :
Flame Proof, Safety
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Lead Length :
38.1mm
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-65°C~275°C
1 (Unlimited)
Datasheets
CP0002R1000KB14
Vishay / Dale CP0002R1000KB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 100mOhm, Wirewound,