CP0002330R0JE143
Mfr.Part #
CP0002330R0JE143
Description
RES 330 OHM 2W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Lead Length :
38.1mm
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Composition :
Metal Oxide, Wirewound
Temperature Coefficient :
300 ppm/°C
Height :
7.94mm
Size / Dimension :
0.687Lx0.250W 17.46mmx6.35mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Power Rating :
2W
Contact Plating :
Tin
Published :
Rated Temperature :
40°C
Lead Diameter :
0.813 mm
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Resistance :
330Ohm
Construction :
Fireproof
Factory Lead Time :
9 Weeks
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
2W
Datasheets
CP0002330R0JE143
Vishay / Dale CP0002330R0JE143
Through Hole FIXED RESISTOR, 330Ohm, Metal Oxide, Wirewound,