CP0002150R0JB1485
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CP0002150R0JB1485
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 150 OHM 2W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
JESD-609 Code :
e0
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Mount :
Through Hole
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Bulk
Power Rating :
2W
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
2W
Composition :
Wirewound
Resistance :
150Ohm
Pbfree Code :
No
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Radiation Hardening :
No
Feature :
Flame Proof, Safety
Tolerance :
±5%
Lead Diameter :
0.813 mm
Height :
6.35mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.687Lx0.250W 17.46mmx6.35mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
9 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
CP
Datasheets
CP0002150R0JB1485
Vishay / Dale CP0002150R0JB1485
Through Hole FIXED RESISTOR, 150Ohm, Wirewound,