COM12502-40.000-TR-NS1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
COM12502-40.000-TR-NS1
Manufacturer
Raltron
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
XTAL OSC XO 40.0000MHZ HCMOS SMD
Manufacturer :
Raltron
Product Category :
Oscillators
Absolute Pull Range (APR) :
Voltage - Supply :
2.5V
Function :
Enable/Disable
Series :
MIL-DTL-26482
Termination Style :
Crimp
Brand :
Amphenol Pcd
Current - Supply (Disable) (Max) :
10μA
Amphenol
Frequency Stability :
±20ppm
Contact Gender :
Pin (Male)
Operating Temperature :
-10°C ~ 70°C
Subcategory :
Circular Connectors
Package :
Tape and Reel (TR)
Output :
HCMOS
Mounting Style :
Wire
Mounting Angle :
Straight
Size / Dimension :
0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm)
Ratings :
Number of Positions :
6 Position
Shell Size :
10
Shell Style :
In-Line
Product :
Plugs
Frequency :
40 MHz
Tradename :
162GB
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Spread Spectrum Bandwidth :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mating Style :
Bayonet
Base Resonator :
Crystal
Current - Supply (Max) :
20mA
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Mounting Type :
Surface Mount
Shell Plating :
Electroless Nickel
Type :
XO (Standard)
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Wire Gauge :
Height - Seated (Max) :
0.039 (1.00mm)