CMS06N10V8-HF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMS06N10V8-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
8-PowerWDFN
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 100V 6.8A 8PDFN
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Mounting Type :
Surface Mount
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250μA
FET Type :
N-Channel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Dissipation-Max :
1.7W Ta 10.4W Tc
Package / Case :
8-PowerWDFN
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
6.8A Tc
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
105m Ω @ 6A, 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1535pF @ 15V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Vgs (Max) :
±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
26.2nC @ 10V
Datasheets
CMS06N10V8-HF
Comchip Technology CMS06N10V8-HF
N-Channel Tape & Reel (TR) 105m Ω @ 6A, 10V ±20V 1535pF @ 15V 26.2nC @ 10V 100V 8-PowerWDFN
CMS06N10V8-HF Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 1535pF @ 15V maximal input capacitance.To operate this transistor, you will need a 100V drain to source voltage (Vdss).A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (4.5V 10V).
CMS06N10V8-HF Features
a 100V drain to source voltage (Vdss)