CMF7061R900FKEB
Mfr.Part #
CMF7061R900FKEB
Description
RES 61.9 OHM 1.75W 1% AXIAL
Lead Free
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Axial
Package / Case :
Power (Watts) :
1.75W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Tolerance :
±1%
Series :
CMF
Length :
14.2748mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
175°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.180Diax0.562L 4.57mmx14.27mm
Resistance :
61.9Ohms
Max Power Dissipation :
1.75W
Composition :
Metal Film
Width :
4.57mm
Datasheets
CMF7061R900FKEB
Vishay / Dale CMF7061R900FKEB
61.9Ohms, 1.75W, Metal Film,