CMF70402R00FKEB
Mfr.Part #
CMF70402R00FKEB
Description
RES 402 OHM 1.75W 1% AXIAL
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Operating Temperature :
-55°C~175°C
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.180Diax0.562L 4.57mmx14.27mm
Metal Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
1.75W
Resistance :
402Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Surface Mount :
No
CMF
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
500V
Packing Method :
TR
Lead Diameter :
0.81 mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Construction :
Tubular
Tolerance :
±1%
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Datasheets
CMF70402R00FKEB
Vishay / Dale CMF70402R00FKEB
FIXED RESISTOR, 402Ohm, Metal Film,