CMF70402K00BHR6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMF70402K00BHR6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 402K OHM 1.75W 0.1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
1.75W
Published :
Lead Free :
Lead Free
Width :
4.57mm
Package / Case :
Axial
Length :
14.2748mm
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.180Diax0.562L 4.57mmx14.27mm
Series :
CMF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
402kOhms
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
1.75W
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Composition :
Metal Film
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Max Operating Temperature :
175°C
Supplier Device Package :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
CMF70402K00BHR6
Vishay / Dale CMF70402K00BHR6
402kOhms, 1.75W, Metal Film,